środa, 4 września 2013

art 234 kk- dlaczego wolno skarżyć się na policjanta


Mamy oto taką sytuacje: została złożona skarga do komendanta miejskiego policji skarga że obsługujący na posterunku policjant dyżurny był wulgarny i chyba pijany.
Chcemy skarżącemu się postawić zarzut z art 234 kk- fałszywe oskarżenie  http://karne.pl/karny.html w związku z tym , że przebadany na alkomacie policjant okazał się być trzeźwy a żaden przebywający w pobliżu , podczas zajścia  policjant nie potwierdził usłyszenia wulgaryzmów.
Pierwsze co musi zrobić prowadzący postępowanie przygotowawcze prokurator to ustalić  , czy czyn został popełniony i czy jest on przestępstwem.
Czynem w tej sytuacji będzie złożona skarga. Dokument taki , aby spełnić za dość wymaganiom naszego przepisu musi   zgodnie z Ustawą o policji  http://bip.kgp.policja.gov.pl/kgp/wolnytekst/53,dok.html  oraz  Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  do tejże ustawy  http://www.nettax.pl/dzienniki/du/2003/198/poz.1933.htm  zawierać określone ściśle elementy , których ani skarga ani odpowiedź na nią Komendanta nie zawierały
Sprawa została potraktowana , jak informuje ogłoszenie na drzwiach gabinetu : skargi i wnioski komendant przyjmuje w dn ......w godz..... Czyli w trybie postępowania administracyjnego  http://prawo.legeo.pl/prawo/kodeks-postepowania-administracyjnego-z-dnia-14-czerwca-1960-r/dzial-viii_skargi-i-wnioski/?on=27.02.2013 a nie dycyplinarnego.
Na marginesię :art. 231. kpa  brzmi : jeżeli organ, który otrzymał skargę, nie jest właściwy do jej rozpatrzenia, obowiązany jest niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni przekazać ją właściwemu organowi, zawiadamiając równocześnie o tym skarżącego, albo wskazać mu właściwy organ.
Po stwierdzeniu , że czynu nie popełniono , prokurator musi stwierdzić czy był on przestępstwem.
Czyli czy spełnia przesłanki art 234 kk takie jak np :jeżeli chodzi o przewinienia dyscyplinarne, skarga musi być złożona przed  właściwym organem  powołanym  do orzekania (komisje dyscyplinarne) lub osobą sprawującą funkcje oskarżycielskie (rzecznicy dyscyplinarni) ;Nie wypełnia znamion omawianego przestępstwa fałszywe pomówienie o przewinienie dyscyplinarne przed kierownictwem zakładu pracy osoby pomówionej, gdyż nie jest ono "organem ścigania lub orzekania w sprawie".(Komentarz do art. 234 kodeksu karnego (Dz.U.97.88.553), [w:] A. Marek, Kodeks karny. Komentarz, LEX, 2007, wyd. IV.)
Tak dla przykładu podobnych spraw:

http://www.naszawokanda.pl/orzeczenie/554qf/sn,SND-1-11,uchwala_sn_sd_izba_karna_wydzial_do_spraw_dyscyplinarnych/
czy

https://www.google.pl/search?q=art+234+kk&oq=art+234+kk&aqs=chrome..69i57j0l3.3978j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8#q=IV+KKN+331%2F2000

Po stwierdzaniu , że nie był on przestępstwem , należy sprawdzić czy był popełniony celowo , czy ma wysoką szkodliwość czynu itp
Po sporządzeniu aktu oskarżenia i skazaniu przez Sąd , nie zgadzający się z nieznajomością lub łamaniem przepisów delikwent próbuje wystarać się , z różnych przyczyn wznowienia procesu
Odpowiedzi które w tym temacie przychodzą , zawierają jeden zarzut : PRÓBĘ  POLEMIKI  Z USTALENIAMI  SĄDU !
Publikuję je w poście z 08,05,2013 :" Wznowienie postępowania."
Tam też poruszam ten sam temat w bardziej profesjonalny lecz mniej przystępny sposób.:

A na koniec dowcip

Proszę poprosić o zgodę prokuratora............




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz