sobota, 15 czerwca 2019

Rodzina dysfunkcyjna

O rodzinie dysfunkcyjnej -
mówimy wówczas, gdy relacje pomiędzy jej członkami są trwale zaburzone i rzutują na samopoczucie psychiczne oraz fizyczne zarówno rodziców, jak i dzieci. 
Rodzina dysfunkcyjna-
nie zaspokaja potrzeb emocjonalnych jej członków, nie zapewnia bezpieczeństwa ani właściwych warunków do prawidłowego rozwoju i wzrastania dzieci. Innymi słowy – nie spełnia istotnych funkcji z punktu widzenia zdrowia psychicznego samych członków rodziny oraz całego społeczeństwa.

Źródłem zaburzeń w takiej rodzinie są zakłócenia w relacjach między rodzicami, a także ich nieprawidłowe relacje z własnym „ja” (dotyczy to całego spektrum zaburzeń osobowości – od chorób psychicznych i nałogów, po niedojrzałość emocjonalną, przerost ambicji itd.). Zgodnie z koncepcją rodziny jako systemu, kiedy jeden jej element (matka, ojciec lub ich związek) jest dysfunkcyjny, konsekwencje dotykają wszystkich jej członków.

W efekcie mały człowiek nie nabywa właściwych wzorców funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie, dręczy go stałe poczucie zagrożenia, czuje się gorszy, boi się angażować w głębsze relacje z innymi.

CZYLI  np. :
1. Nadopiekuńczość mieści się w kategorii niezamierzonego krzywdzenia dziecka, jednak przy pogłębionej analizie sytuacji rodzinnej "sprawca" jawi się także jako ofiara zdarzeń życiowych, które w dużej mierze zadecydowały o kształcie jego osobowości.
http://www.psychologia.edu.pl/czytelnia/59-niebieska-linia/1014-matki-nadopiekuncze.html

Skutki nadopiekuńczości - dziecko w życiu dorosłym reaguje gniewem i agresją na niemożność osiągnięcia celu , nie akceptują faktu ,że nie wszystko w życiu idzie po ich myśli. Taka relacja rozpieszczone -rozkapryszone

2. Przemoc wobec dziecka  tak i psychiczna np wobec drugiego z rodziców , którego świadkiem jest dziecko , odizolowywanie i karanie dziecka , groźby , chłód emocjonalny jak i fizyczna  np bicie partnera lub dziecka lub jego rodzeństwo , molestowanie wywołuje takie skutki u dorosłego już potem dziecka jak 
:Przyczynia się to do niskiej samooceny, zaburzeń nastrojów, zaburzeń osobowości i prób samobójczych, do problemów interpersonalnych, sięgania po używki, agresji i nieprzystosowania społecznego , egocentryzmu. W dorosłym życiu osoby takie mogą być nadopiekuńczymi rodzicami - patrz punkt 1

3 .Egocentryzm - brak dojrzałości emocjonalnej ,wiąże się często z egoizmem,  megalomanią i zadufaniem w sobie, występuje często na tle nerwicowym a psychiatria używa tu określeń typu  postawy roszczeniowej , zadufaniem w sobie a nie np reakcją obronną organizmu na - patrz punkt 2.
Egocentryzm może być maską skrajnie niskiego poczucia własnej wartości

A kim są/byli TWOI rodzice ?
A jak nazwać charakter osoby , której już nie cieszy kupno lepszego samochodu od innych , na który ją stać tylko samopoczucie może mu poprawić dysproporcja ,że wszyskim innym ukradną samochody ?

W myśl zasady - przeciwieństwa sie przyciągają 
Wygrywa charakter dominyjący
Cierpienie uszlachetnia
Niedługo wyginą " uszlachetnione "wojną światowa , walką z niewolą charaktery....
Korporacje mają rację bytu 
Zatem?
...i tu  słucham propozycji i waszych przemysleń...



Dajmy na ten przykład takie USA.
Państwo to nie ma swojej historii, walk o niepodległość, nie jest obarczone doświadzeniami , niewolą, nie mają kompleksów.
Po prostu w roku 1776,  powołano do życia nowy twór państwowy: Stany Zjednoczone Ameryki.
13 Koloni  zmieniło  się  w niezależne państwo.
Odtąd zwroty :wolna amerykanka , na :how are you , nikt nie usłyszał jeszcze I am wrong.( nawet nie wiem czy translator ogarnął )....



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz