piątek, 13 grudnia 2019

Prezes przychodni wygrywa



Jak wyglądał stan wojenny?
Czy uchronił przed wojną ?

38 lat temu w Polsce wprowadzony został stan wojenny –

Sędzia pozostawił skargę na odmowę wszczęcia dochodzenia na funkcjonariusza doktora bez rozpoznania , bo adwokat z urzędu miał sporządzić subsydiarny akt oskarżenia a nie ponowna skargę.

Zapadło orzeczenie następującej treści :



A było wynikiem następującej korespondencji :



A przypomnę treść postanowienia:
PREZES NIE JEST FUNKCJONARIUSZEM PUBLICZNYM

Ustawa o zawodzie lekarza :
Art. 44. Lekarzowi, który:
 1) wykonuje czynności w ramach świadczeń pomocy doraźnej lub w przypadku, o którym mowa w art. 30, 
2) wykonuje zawód w podmiocie wykonującym działalność leczniczą, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w tym podmiocie
 – przysługuje ochrona prawna należna funkcjonariuszowi publicznemu.

ALE DOTĄD i tak Prezes był chroniony : .....Pobne stanowisko wyraził Sąd Najwyższy wskazując, że przepisy szczególne zapewniają osobom pełniącym dane funkcje taką ochronę, jaka jest przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych, mimo że nie mieszczą się w katalogu z art. 115 § 13 k.k., a więc nie są funkcjonariuszami publicznymi w rozumieniu kodeksu karnego. Lekarz zatrudniony w publicznej służbie zdrowia może być uznany za funkcjonariusza publicznego w rozumieniu art. 115 § 13 k.k. jedynie wówczas, gdy swój zawód łączy z funkcjami o charakterze administracyjnym. Sąd Najwyższy podkreślił, że czynności zawodowe nie stają się więc funkcjami o charakterze administracyjnym tylko dlatego, że wykonywane są w ramach państwowych (również samorządowych) struktur organizacyjnych służby zdrowia. Lekarz mógłby być uznany za funkcjonariusza publicznego jedynie wówczas, gdyby wykonywał czynności zawodowe w administracyjnej strukturze służby zdrowia, a więc swój zawód lekarza łączył z funkcjami o charakterze publicznym (administracyjnym).


ZATEM :


 24 sierpnia 2018 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, która obejmuje ochroną należną funkcjonariuszom publicznym również lekarzy, wykonujących zawód w podmiocie wykonującym działalność leczniczą, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w tym podmiocie. 
Ustawa zapewnia ochronę jedynie lekarzy zatrudnionych w publicznej służbie zdrowia, a więc świadczących pracę w podmiotach mających podpisaną umowę z NFZ.

Zajście miało miejsce równy miesiąc po nowelizacji ustawy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz