środa, 17 kwietnia 2019

Postanowienia WSA

WOJEWÓDZKI SĄD ADMINISTRACYJNY W GLIWICACH:

1. Sprawa skargi na wydany tytuł egzekucyjny w administracji:




Napisałam do SKO , potem odwołałam się do WSA z uzasadnieniem , że tytuł wykonawczy nie mógł być wystawiony bez wcześniejszego przesłania upomnienia , a upomnienie wystawione na izbie wytrzeźwień nie czyni za dość wymogom formalnym w tej mierze - wyrok WSA I SA/LU 763/09



Stawiam na brak podpisu odręcznego - wysłałam e-mail

Lipiec 2019 :
drukuj    zapisz    Powrót do listy
I SA/Gl 1322/18 - Wyrok WSA w Gliwicach
Data orzeczenia
2019-06-27orzeczenie nieprawomocne
Data wpływu
2018-12-17
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
Sędziowie
Adam Nita
Dorota Kozłowska /przewodniczący/
Wojciech Gapiński /sprawozdawca/
Symbol z opisem
6118 Egzekucja świadczeń pieniężnych
Skarżony organ
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Treść wyniku
Oddalono skargę
SENTENCJA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Kozłowska, Sędziowie WSA Wojciech Gapiński (spr.), Adam Nita, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 27 czerwca 2019 r. sprawy ze skargi M.K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę.

2 . Sprawa skargi na zasiłek celowy - kwota sporu 30 zł



Pani Małgorzata Kowalska

W odpowiedzi na Pani e-maile dotyczące sprawy o sygn. akt IV SA/Gl 548/18 informuję uprzejmie, co następuje.
Sprawa o sygn. akt IV SA/Gl 548/18 wszczęta została Pani skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach zatem akta sądowe tej sprawy znajdują się obecnie w tym Sądzie. W związku z tym Wydział Informacji Sądowej NSA może udzielić Pani jedynie ogólnych wyjaśnień. I tak.
Skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego stosownie do art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm. – dalej jako ppsa) składa się za pośrednictwem organu, którego działalność jest przedmiotem zaskarżenia. Organ ten na mocy art. 54 § 2 ppsa przekazuje skargę sądowi wraz z odpowiedzią na skargę i kompletnymi, uporządkowanymi aktami sprawy. Po wpłynięciu dowojewódzkiego sądu administracyjnego z organu skargi z aktami administracyjnymi i odpowiedzią na skargę, odpis odpowiedzi na skargę sąd przesyła do stron celem ich zapoznania ze stanowiskiem organu i umożliwienia pisemnego odniesienia się do stanowiska organu zawartego odpowiedzi na jego skargę. Działanie takie pozwala stronom na aktywny udział w postępowaniu sądowym bez konieczności wizyty w siedzibie sądu.
Po wpłynięciu skargi wraz aktami sąd weryfikuje ją pod kątem spełnienia ustawowych wymogów formalnych. I tak skarga powinna zostać nadesłana w odpowiedniej liczbie egzemplarzy bądź odpisów. Jeżeli skarżący wysłał do organu zbyt małą ilość egzemplarzy lub odpisów skargi, sąd wzywa go do uzupełnienia takiego braku formalnego.  Nieuzupełnienie braku we wskazanym terminie może spowodować odrzucenie skargi bez jej rozpoznania, a tym samym zamknięcie dalszej drogi sądowej w sprawie. Stąd też na wezwania sądu należy odpowiedzieć we wskazanym terminie z zachowaniem wszelkiej staranności.
Z uwagi na Pani obawy wyjaśniam, że samo wezwanie do uzupełnienia braku nie wywołuje negatywnego skutku prawnego dla skarżącego. Jednakże brak uzupełnienia braku we wskazanym terminie przez wezwanego, może negatywny i nieodwracalny skutek prawny wywrzeć.
Jednocześnie podaję, że w przypadku, gdy wstępnie badając sprawę, sąd uzna, że w danej sprawie celowe jest przeprowadzenie mediacji, może zaproponować jej przeprowadzenie. Przy czym opłata za mediację jest pobierana co do zasady i taką też informację zawierają pisma sądowe. Od wskazanej zasady jest odstępstwo w przypadku, gdy negocjator zrezygnuje z wynagrodzenia.
Podejmowanie przez sąd tych wszystkich działań nie stoi w sprzeczności i ma celu przyspieszenie i uproszczenie postępowania przed sądem.
Odnosząc się do zarzutu niedoręczania Pani przez WSA w Gliwicach odpisów wyroków oddalających skargi w szeregu Pani sprawach, informuję uprzejmie, że zgodnie z art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) w sprawach, w których sąd skargę oddalił na rozprawie, odpis orzeczenia przesyła się jedynie, gdy strona postępowania, w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku, wystąpi z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia. Gdy wyrok wydany jest na posiedzeniu niejawnym, wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku oddalającego skargę składa się w terminie siedmiu dni od otrzymania odpisu sentencji wyroku. Skutek złożenia wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku oddalającego skargę po upływie siedmiodniowego terminu, jak i przed rozpoczęciem biegu tego terminu jest taki sam. Sąd uznaje, że wnioskodawca nie zachował siedmiodniowego terminu i odmawia sporządzenia uzasadnienia wyroku. Na postanowienie wojewódzkiego sądu administracyjnego o odmowie sporządzenia uzasadnienia służy zażalenie do NSA.

Z upoważnienia
Przewodniczącego Wydziału
Informacji Sądowej NSA
starszy specjalista

Ciąg dalszy nastąpi jak znajdę teczkę z postanowieniami

3. Sprawa nr następny

Jeszcze nie znalazłam powyższej teczki  a tu niespodzianka.
Wezwanie . Ciekawe którego pisma dotyczy i w jakiej części i dlaczego nie dają wiary dokumentom zawartym w aktach tylko utwierdzają się dokumentem , ktorego wysyłka kosztuje 3 zł ?







Dn 18.06.2019 otrzymałam odpowiedź :

WIS/0401/48/19

Pani Małgorzata Kowalska

W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału Informacji Sądowej z dnia 18 czerwca 2019 r. sekretariat Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach w odpowiedzi na pismo z dnia 14 czerwca 2019 r. informuje, że wbrew twierdzeniu, nie załączyła Pani skanów wezwania, których dotyczą wątpliwości. Wezwania, których dotyczyć może pismo - to wezwania referendarza sądowego z 6 czerwca 2019 r. (sygn. akt II SPP/Gl 110/19) oraz z 12 czerwca 2019 r. (sygn. akt SPP/Gl 113/19) o nadesłanie urzędowego formularza w związku z zawarciem przez stronę w skardze wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata. Taki wniosek o prawo pomocy zawarła Pani odpowiednio:
- w skardze z dnia 8 kwietnia 2019 r. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 21 marca 2019 r. nr SKO.PS/41.5/227/2019/2564/AA utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta Sosnowca z dnia 29 stycznia 2019 r. nr SRS.5002.002750.2019 w sprawie przyznania zasiłku celowego na dofinansowanie do zakupu żywności w miesiącu listopadzie 2018 w wysokości 30,00 zł (sygn. akt II SA/Gl 746/19) – dotyczy wezwania referendarza sądowego z 6 czerwca 2019 r.
- oraz w skardze z dnia 9 kwietnia 2019 r. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 1 kwietnia 2019 r. nr SKO.PS/41.5/385/2019/4535/HG utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta Sosnowca z dnia 11 marca 2019 r. nr SRS.5002.005809.2019 w sprawie odmowy przyznania zasiłku celowego na zakup żywności, opłaty za energię elektryczną i zakup leków w miesiącu marcu 2018 r. (sygn. akt II SA/Gl 760/19) – dotyczy wezwania referendarza sądowego z 12 czerwca 2019 r.
Jednocześnie Sąd informuje, że zgodnie z powołanymi w wezwaniu przepisami nie wystarczy wyrazić wniosku o udzielenie prawa pomocy w skardze – należy jeszcze złożyć wypełniony czytelnie urzędowy formularz w terminie określonym w wezwaniu referendarza sądowego.
            Sąd poucza o możliwości przesłania do Sądu wypełnionego formularza w formie tradycyjnej (papierowej) oraz o możliwości wnoszenia pism przez elektroniczną skrzynkę podawczą sądu, która jest zlokalizowana na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (ePUAP), jednakże w celu wniesienia takiego pisma do sądu strona powinna posiadać konto na platformie ePUAP. Podkreślając, że pisma wysłane na adres elektroniczny Sądu (adres e-mail), czyli z pominięciem platformy ePUAP, nie wywołują skutków prawnych, które ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302., zwana dalej ppsa) wiąże ze złożeniem pisma procesowego.
  Zgodnie z art. 245 § 1 ppsa prawo pomocy może być przyznane w zakresie całkowitym lub częściowym. Prawo pomocy w zakresie całkowitym obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego (§ 2), zaś prawo pomocy w zakresie częściowym obejmuje zwolnienie tylko od opłat sądowych w całości lub w części albo tylko od wydatków albo od opłat sądowych i wydatków lub obejmuje tylko ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego (§ 3). Przypomnieć stronie, że obydwie jej skargi są w przedmiocie zasiłku celowego, a więc są ustawowo zwolnione od kosztów sądowych art. 239 § 1 pkt 1lit. b ppsa.

Specjalista

Czyli , Skoro obydwie skargi są zwolnione od kosztów i jak mniemam więcej moich skarg nie znaleziono, to wniosek dotyczy.... innej niż te dwie?

No to czad . Koszt znaczka w plecy.
Dostałam wezwanie z datą 10 czerwca o sygn III SA/Gl 519/19,  III SPP/GL 184 /19
Tamto  do tej sprawy wypełniłam. Nie przekazali?



WSA: Gruźlica pielęgniarki to choroba zawodowa

Między zatrudnieniem pielęgniarki w szpitalu na Izbie Przyjęć a zarażeniem się gruźlicą jest związek przyczynowy - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny. I dodał, że nie trzeba wykazywać, od...
https://www.prawo.pl/zdrowie/porada-pielegniarska-kiedy-i-przez-kogo-bedzie-mogla-byc,352627.html
4. Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych - PESEL:

A Sąd jest w posiadaniu następujących Dokumentów :






5. Znajdź różnice na obrazkach :



21.09.2019:
Sędzia Referendarz :
( Mentorzy podszkolili )




6. Odnośnie statusu osoby bezrobotnej . 2 orzeczenia zamieściłam tu : 
https://www.blogger.com/blogger.g?blogID=2291671998592269724#editor/target=post;postID=6568024832313991979;onPublishedMenu=allposts;on
ClosedMenu=allposts;postNum=0;src=link

15.01.2020
Miasto szykuje się do oszczędności w budżecie na 2020 rok. - Przez decyzje rządu dochody Warszawy będą mniejsze o 1,2 miliarda złotych - poinformował prezydent Rafał Trzaskowski. Jak wyliczyli urzędnicy, na zmianach podatkowych stolica straci 810 milionów złotych, o 158 mln wzrośnie "janosikowe", trzeba będzie dołożyć 212 mln na edukację oraz zapłacić więcej za prąd.
Jak wyliczał, na sytuację miejskiego budżetu mają wpływ zmiany podatkowe (obniżenie stawki PIT, podwyższenie kosztów uzyskania przychodu, zwolnienie z podatku PIT osób poniżej 26. roku życia czy zniesienie tzw. 30-krotności limitu składek ZUS). Urzędnicy szacują, że dochody Warszawy zmniejszą się przez to o 810 milionów złotych. 
To jednak nie koniec złych wiadomości. - Stawka żywieniowa w szkołach wzrośnie z 7 do 10 złotych. Obecna na nic nie wystarcza. Po raz pierwszy pojawią się też opłaty za uczestnictwo w programach Lato i Zima w Mieście
Trzaskowski przekonywał też, że cięcia związane są ze wzrostem kosztów realizacji. - Większość planowanych inwestycji jest niedoszacowana w związku ze zmianami na rynku, z wzrostem kosztów płac. Rząd też ma w tym swój udział. Jeśli mamy inwestycję szacowaną na 500 milionów złotych okazuje się, że dziś kosztuje ona 800 - dodał. https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/warszawa-prezydent-zapowiada-ciecia-w-budzecie-na-2020-rok-1968210

Podobnie w innych gminach.
Budżet na 2020 przerzucił część obowiązków na samorządy nie dofinansowując ich w części scedowanych działań
Trudna się robi sytuacja gmin i państwa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz